środa, 27 listopada 2013

BITWA O WIOSKĘ - Z TATARAMI

Druga bitwa, jaką stoczyli dąbrowscy Kozacy, miała miejsce w ramach turnieju "Bitwa o Śląsk" w  Chorzowie, ale z racji tego, że obaj uczestnicy tego starcia mogli być tylko kilka godzin, bitwa grana było towarzysko. Tym razem padło na Turków Robaka.

Początkowo wahałem się, czy dać silny podjazd (12 PS, w tym m.in. 6 wozów, plastuni, dwie roty mołojców) czy mniejszy (7 PS, w tym tylko jedna rota mołojców 8 podstawek, jedna mołojców rejestrowych 4 podst., sotnia jazdy 3 podst., 4 wozy w tym dwa z działkiem, pułkownik z dowodzeniem 3). Turcy okazali się jeszcze mniejsi: 6 PS. Szczegółów ich armii nie znam - na ich prawym skrzydle byli beszli i gonulu, na lewym chyba spahowie. Już w trakcie starcia dowiedziałem się, że i Tatarzy używali kopii.

Doszło do bitwy o wioskę. Tatarzy mieli druzgocącą przewagę zwiadu, co zaowocowało wysłaniem jednego oddziału beszli w forsownym marszu a Deli w dalekim obejściu. Zapomnieliśmy o wylosowaniu jednego efektu, ale to i tak nic w porównaniu z tym, że Robak ustawił wioskę otoczoną płotem z trzech stron, pozostawiając sobie wolne podejście, a ja zapomniałem o możliwości wyboru strony. Ten błąd ostatecznie drogo mnie kosztował.

Wioska. o którą zaraz stoczymy walkę, za nią stoją Tatarzy. Niestety ja, żeby dostać się do wsi, muszę pokonać płot.

Mój podjazd kozacki. Patrząc od lewego skrzydła: rota mołojców, rota mołojców rejestrowych w marszu do wioski,wozy taborowe i na prawym skraju sotnia jazdy.

Beszli w forsownym marszu, dodatkowo jeszcze nie musząc przechodzić przez płot, dotarli do wsi znacznie szybciej niż moi mołojcy rejestrowi. Dodatkowo na lewym skrzydle już po 1 turze pojawili się Deli, wiążąc walką moich mołojców. Ci, z pomocą taborów, atak ostatecznie odparli, ale już nie zdążyli zając wsi, zatrzymując się przed płotem. Na prawym skrzydle jazda wysforowała się do przodu po czym zeszła z koni – i to był błąd, bo od razu dostali baty od szarżujących spahów. I tutaj ostatecznie wozy odparły ataki skośnookich, ale spieszeni dragoni zdążyli stracić dwie podstawki.

Deli zostali już zdziesiątkowani (jedna podstawka u dołu z lewej), ale skutecznie powstrzymali marsz mołojców. Rejestrowi już gotowi do przeskoczenia płotu a wozy ustawione w szyku obronnym, gotowe do strzału.

Do najważniejszego rozstrzygnięcia doszło jednak w centrum. Oddział Beszli, który wcześniej zajął wioskę, skrył się za stodoła przed ogniem działek z kozackiego taboru. Rota rejestrowych ostatecznie sforsowała płot, ale po krótkiej wymianie ognia i nie zdaniu testu morale musiała się wycofać. Tak skończyła się 6 tura. W 7 mołojcy weszliby do wsi, co skończyłoby się remisem, ale 7 tury nie było:(

Na prawym skrzydle spieszona jazda nie miała żadnych szans w starciu ze spahami. Dobrze, że z tyłu stały (i strzelały) wozy.

Starty bojowe u mnie wynosiły 4 podstawki (dwie jazdy, jedna mołojców i jedna mołojców rejestrowych) na 22 punkty zwartości, Turcy stracili 5 na 20. Mimo to oba wyniki mieściły się w kategorii do 25%, więc w stratach remis. Turcy utrzymali wieś, więc ostatecznie osiągnęli taktyczne zwycięstwo (7:1 w małych punktach, różnica 6, a więc maksymalna dla mojej taktycznej przegranej).

Sytuacja w centrum na koniec 6 tury: mołojcy doszli do wsi, ale już nie zdołali sforsować płotu, rejestracji weszli, ale ostrzelani musieli wyjść. Z prawej strony widoczna jazda tatarska, która musiała się cofać pod ostrzałem taboru. Niestety, ci którzy pozostali we wsi, zaważyli na tureckim zwycięstwie.

Obaj byliśmy początkujący (drugie starcie) więc w sumie nie jestem pewien czy czegoś jeszcze nie przegapiliśmy i czy wszystko zostało dobrze policzone.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz