wtorek, 15 września 2015

DYWIZJA JERZEGO LUBOMIRSKIEGO 2.0

Moja "autorska" wersja dywizji marszałka koronnego Jerzego Lubomirskiego z okresu blokady Krakowa (IX 1656 - II 1657) powoli nabiera ostatecznego kształtu. Wargamer zrezygnował z wydania swojej wersji, zatem mam całe pole do popisu :) Na turniejach nie gram i tak, więc co mi szkodzi.

Z założenia jest to dywizja HISTORYCZNA, czyli odtwarza w miarę dokładnie wojska (rodzaje chorągwi, liczebność) blokujące Kraków w tamte zimowe dni. Oczywiście jest to wpasowane w zasady "OiM", stąd czasami zdarzają się kompromisy (jak choćby sama nazwa "dywizja"). Wszystkie znane z imienia i nazwiska dowódcy chorągwie jazdy, podobnie jak wszystkie chorągwie pospolitego ruszenia i większość piechoty, ma swój odpowiednik w dawnej rzeczywistości. Do tego nawet stopnia, że chorągwie wolentarzy będą miały wzory chorągwi powiatów, z których pochodziły (oczywiście w ich dzisiejszym wizerunku).

HISTORYCZNOŚĆ tej dywizji dotyczy jednego ważnego elementu. Otóż podstawą dywizji są wszystkie pięć pułków i to dokładnie w takich składach, jak poniżej będzie to przedstawione. Tak samo ściśle określone są jednostki dywizyjne. Skwadronowanie w ramach pułku czy regimentu może być dokonane dowolnie na ogólnych zasadach. Nie dotyczy to artylerii i dodatkowego, szóstego "pułku" piechoty, ale o tym poniżej.

Bazą wyjściową jest dywizja koronna z lat 1652 1657, z pewnymi jednak modyfikacjami (zazwyczaj je pogrubię lub podkreślę). Pozostają dwie zasady specjalne dywizji: Na własnej ziemi oraz Kłopoty skarbowe. Z kolei zasada Batoh, jako że jest to końcówka okresu, w której występuje, została ograniczona: nadal obowiązuje zakaz wystawiania chorągwi doborowych poza Siłami głównymi, natomiast punty dowodzenia można dokupywać normalnie. Zmodyfikowano liczbę punktów rozkazów Lubomirskiego, który był jednak dobrym dowódcą: bazowe ### (0 PS) można za 2 PS rozbudować do ####. Za brak rohatyn w całej dywizji -1 PS.CECHY SPECJALNE LUBOMIRSKIEGO:
„Obrońca szlachty” – Cieszył się dużą popularnością wśród szlachty: przy rzutach na Kłopoty Skarbowe do rzutu kością dodaj 1.
„Nieugięty” – jako jeden z niewielu magnatów nie złożył hołdu Karolowi Gustawowi: w walkach przeciwko Szwedom oba pułki jazdy mają poziom Motywacji wyższy o 1.
 


Skład dywizji:
1. Pułk jazdy koronnej
2. Pułk lekki koronny
3. Regiment rajtarii
4. Regiment piechoty cudzoziemskiej
5. Pospolite ruszenie ziem centralnych i północnych Korony
(6. "Pułk" chłopów)
+ jednostki dywizyjne i artyleria.


A teraz szczegóły:

1. PUŁK JAZDY KORONNEJ (z lat 1650 - 1666) - SIŁY GŁÓWNE

Dowódca Michał Zebrzydowski, miecznik koronny ###
Rotmistrz Krzysztof Żegocki #
Porucznik husarii Andrzej Sokolnicki # (może wydawać rozkazy tylko husarii i tylko do niej być przyłączony)

Z podstawy:
Chorągiew pancerna (3 podstawki) Jerzego Lubomirskiego
Ch. kozacka (3) Konstantego Lubomirskiego
Ch. kozacka (doborowa) (2) Krzysztofa Żegockiego
Ch. kozacka (2) Władysława Reya

i dalej:
Ch. kozacka (2) Jana Odrowąża
Ch. pancerna (3) Michała Stanisławskiego
Ch. kozacka (doborowa) (2) Jana Wielopolskiego
Ch. kozacka (3) Michała Zebrzydowskiego
Ch. husarii (4) Jerzego Lubomirskiego

UWAGI: W źródłach wszystkie te chorągwie (oprócz husarii) określane są jako kozackie, ale ze względu na różną ich liczebność niektóre z nich zrobiłem 3-podstawkowe, niektóre doborowe a niektóre zamieniłem na pancerne. Tak sformowany pułk - o ile dobrze policzyłem - ma 17 PS, 24 Zwiadu i 12 Motywacji (w tym 2 za dwa pułki z zasadą Panowie bracia). Pułk ten nie ma -10% do Motywacji.


2. PUŁK LEKKI KORONNY, STRAŻ PRZEDNIA

Historycznie Lubomirski dysponował tylko jednym pułkiem jazdy. Pułk ten liczył jednak 16-19 chorągwi, a w dodatku marszałek wysyłał na podjazdy część chorągwi (w tym wołoskie) pod dowództwem Jacka Szemberka (zarówno przed jak i po oblężeniu Krakowa) - dlatego zdecydowałem się sformować ten drugi pułk.

Dowódca Jacek Szemberk ###
Rotmistrz Jan Dembiński #

Z podstawy:
Ch. kozacka (3) Michała Morzkowskiego i Samuela Kuderowicza (w rzeczywistości były to dwie małe chorągwie)
Ch. kozacka (3) Korniakta
Ch. kozacka (3) Jacka Szemberka
Ch. kozacka (2) Jana Dembińskiego

i dalej:
Ch. wołoska (2) Jacka Szemberka
Ch. wołoska (2) Jana Sułowskiego
Ch. wołoska (2) Jacka Szemberka
Ch. kozacka (2) Michała Jordana
Ch. pancerna (2) Piotra Śladkowskiego


3. REGIMENT RAJTARII

Dowódca ## (lub ###) Stefan Franciszek baron de Oedt
Kompania rajtarów (2)
Kompania rajtarów (2)
Kompania rajtarów (2)

Do tego regimentu można dołączyć jedną lud dwie kompanie (2) dragonów z jednostek dywizyjnych.

Regiment rajtarów Jerzego Lubomirskiego liczył około 300 ludzi, więc powinny być w zasadzie trzy dwupodstawkowe kompanie, zamiast podręcznikowych czterech.


4. REGIMENT PIECHOTY CUDZOZIEMSKIEJ (nowego typu)

Tu sprawa jest dość prosta - zwykły podręcznikowy regiment z maksymalną liczbą podstawek:

Dowódca oberszter Mikołaj Giza ###
Oberszter-lejtnant #

1 "batalia":
8 x muszkieterzy
4 x pikinierzy
1 x falkonet

2 "batalia":
8 x muszkieterzy
4 x pikinierzy
1 x falkonet

5. POSPOLITE RUSZENIE ZIEM CENTRALNYCH KORONY

Ten pułk też według maksymalnego podręcznikowego "etatu". Wszystkie chorągwie pospolitego ruszenia są dwupodstawkowe, ale oczywiście muszą być łączone w czwórki. W kwestii czysto modelarskiej: wzory chorągwi będą odpowiadały poszczególnym powiatom, które te oddziały wystawiały.

Dowódca Jan Branicki ##

Pospolite ruszenie (2 + 2) powiatu krakowskiego i proszowickiego
Pospolite ruszenie (2 + 2) powiatu czchowskiego i sądeckiego
Pospolite ruszenie (2 + 2) powiatu lelowskiego i księskiego
Pospolite ruszenie (2 + 2) powiatu bieckiego oraz księstwa oświęcimskiego i zatorskiego
Piechota łanowa (4) Dezyderyusza Lubomirskiego
Piechota łanowa (4) Michała Zebrzydowskiego
Pospolite ruszenie (2 + 2) województwa sandomierskiego
Pospolite ruszenie (2 + 2) województwa sandomierskiego
Piechota łanowa (4) Stanisława Warszyckiego
Piechota łanowa (4) biskupa Gembickiego

Do tego ewentualnie można dodać kompanię dragonów (2) z jednostek dywizyjnych.

Ta piechota biskupa Gembickiego (w połączeniu z jazdą, która jest w jednostkach dywizyjnych) to na mój własny użytek wojska Księstwa Siewierskiego, w odpowiednich barwach i ze stosownym sztandarem. oczywiście dobra biskupa obejmowały też inne klucze (choćby Muszynę) ale w końcu muszę mieć coś "regionalnego".


6. "PUŁK" CHŁOPSKI

Z tym mam jeszcze zagwozdkę. Po pierwsze - nie wiadomo ilu ich dokładnie było, w końcu nikt tam chamstwa specjalnie nie liczył. Chodzą słuchy nawet o 10 tysiącach, ale to gruba przesada. Po drugie - jak to ubrać w zasady OiM? Najpierw myślałem, żeby zrobić analogicznie jak w chłopach spod Podhajec w dywizji Sobieskiego, teraz jednak skłaniam się ku innej opcji. Będzie to jedyny pułk, co do którego jest dowolność w jego wystawieniu. Wszystkie kompanie chłopów są 4-podstawkowe, w podstawie cztery, potem po dwie za każdy poziom. Można je łączyć w grupy po 16 podstawek (w sumie maksymalnie można by wystawić 12 x 4 podstawek, czyli trzy takie grupy po 16 podstawek. Dowódca z dwoma rozkazami. Ale to tylko takie wstępne dywagacje. Tu będzie też trochę pracy modelarskiej, bo mam pewien pomysł na niektóre figurki, aby oddać wiernie rzeczywisty skład i stan tego chłopstwa pod Krakowem.

Opcjonalnie można dodać małą chorągiew kozacką (za 1 PS) w celu uwzględnienia małych grup konnych, które trudno ująć w całej rozpisce (np. K. Kasprzycki oprócz piechoty przyprowadził pod Kraków ok. 30 konnych).


JEDNOSTKI DYWIZYJNE

Artyleria: tu normalnie jak w podręczniku, czyli maksymalnie dwa lekkie i jedno średnie działo (jedno, bo tylko jeden regiment piechoty). W rzeczywistości Lubomirski miał mało artylerii, ale ogólnie w kwestii artylerii pozostawiam swobodę, czy w ogóle ją brać, czy nie (ponadto trzy działa lekkie są jeszcze w regimencie piechoty i pospolitym ruszeniu).


Dalej: dwie dwupodstawkowe kompanie dragonów.

piechota góralska (2) kaspra Kasprzyckiego
piechota góralska (2) Bonawentury Brygantego

Czyli zamiast podręcznikowej 3-podstawkowej piechoty polsko-węgierskiej będą wchodziły dwie dwupodstawkowe chorągwie piechoty "górskiej" (harnicy). Figurki i statystyki jak siedmiogrodzcy hajducy piesi, ale bez zasady specjalnej Zasadzka.

piechota (2) Jana Dembińskiego
piechota (4) Jana Wielopolskiego

Czyli zamiast podręcznikowych dwóch chorągwi piechoty łanowej (2 x 3) wejdą też dwie, ale 2 + 4. Wychodzi na to samo, ale bardziej odpowiada rzeczywistej liczebności obu oddziałów.

I jeszcze na koniec dwie chorągwie kozaków - jedna (3) powiatu przemyskiego i jedna (2) biskupa Gębickiego.

To razem daje 6 jednostek, czyli gdyby dywizja liczyła tylko 5 pułków, z czegoś trzeba by zrezygnować - najlepiej z tej chorągwi przemyskiej.


Nie wiem, czy wszystko dobrze policzyłem, ale wychodzi na to, że w maksymalnej wersji ta dywizja może mieć ok. 70 PS (61 których się doliczyłem plus ok. 8-10 za chłopów).


15 komentarzy:

 1. Rajtaria: oberszter Stefan Franciszek baron de Oedt.
  Piechota Gizy - zdecydowanie 'nowa'
  Jako że sam tworzysz taką dywizję, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby rajtarię wystawić tylko na 3 kompaniach, zmniejsz po prostu koszt 'regimentu' o 1 PS,
  Z bandoletem i szablą akurat występuje: masz 2 pułki jazdy bez żadnej rohatyny, obniża Ci to więc koszt dywizji o 1PS.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ szybka reakcja Waszmości! Dzięki za uwagi. Ten wpis powstawał przez kilka dni i w końcu sam doszedłem, że piechota ma być nowego typu, ale zapomniałem zmienić. Z tymi rajtarami też tak początkowo myślałem - i pewnie wrócę do tej koncepcji. 3 rozkazy wówczas to za dużo, ale tutaj można podpiąć obie kompanie dragonów. Wszelkie zmiany wprowadzę później.

   Usuń
 2. Zmiany wprowadzone. Nie wiem tylko, ile dać PSów dla chłopów. Wychodzi mi, że około 10 (przy maksymalnej liczbie). Może znajdzie się jakaś dobra dusza biegła w tworzeniu zasad i mi coś podpowie?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale na jakiej zasadzie są wystawieni chłopi - jak u partyzantów?

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobre pytanie :) A jakie mam możliwości? Myślałem o partyzantach, bo tacy są w podręczniku. Chyba, że masz jakiś inny pomysł? Według Stolickiego "wszyscy chłopi mieli przychodzić uzbrojeni w rusznice", zatem wolałbym, żeby wszystkie podstawki miały Lichą strzelbę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sugerowałbym dać profil rabarzy z bronią palną, ale bez Harcowników a z Słabą dyscypliną taktyczną. Rozpiskę pułku oprzeć o rozpiskę czerni (bez czerńców oczywiście), z takim samym kosztem, zasadami: Chłopscy szpiedzy i Posłuch.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przemyślę. Jak wiesz, początkowo zamierzałem tę rozpiskę oprzeć o pułk czerni, coś jak u Sobieskiego. Wtedy na ful to będzie 60 podstawek, a mam dopiero 8 :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Dodałem jeszcze cechy specjalne dla Lubomirskiego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za mocne: za 2 PS masz Dowodzenie #### i dwie pozytywne zasady specjalne. Można Lubomirskiego lubić, ale bez przesady ;)

   Usuń
 8. Fakt, to musi być "droższe".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko droższe, generalnie zasada jest taka, że historyczny d-ca powinien mieć przynajmniej jedną negatywną cechę ;)

   Usuń
 9. No widzisz, ale to wiedzą tylko twórcy gry :) Na każdego coś się znajdzie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy sprawdzić dowódców historycznych których do tej pory wydaliśmy, praktycznie każdy ma coś nieprzyjemnego ;) 'Nieugięty' nie bardzo mi tu pasuje - to że Lubomirski sprytnie wyczekał i nie oddał się pod szwedzką protekcję nie powinno imho oddziaływać na oddziały komputowe, które skwapliwie do Szwedów przeszły. Tylko kilka oddziałów szefostwa Lubomirskiego nie stanęło po stronie szwedzkiej.

   Usuń
 10. Dlatego ta zasada dotyczy tylko walk ze Szwedami i tylko jazdy. Ale spoko, cała ta kwestia jest jeszcze do przemyślenia. Na taką dyskusję właśnie liczyłem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubomirski to dobry organizator, odważny dowódca, chociaż czasami dawał się zaskoczyć (fiasko szturmu z 19 listopada), niewystarczająco blokował Szwedów (zauważ ile przeprowadzili wycieczek). Jest z czego robić zasady specjalne :)

   Usuń