poniedziałek, 16 września 2019

RELACJA POTRZEBY POD SZEPIELEWICZAMI, cz. 3

Początek relacji znajduje się TUTAJ, część druga TUTAJ


Odstępując na chwilę od opisu samej bitwy postarajmy się teraz zrekonstruować szyk marszowy i bojowy armi Trubeckiego w oparciu o dostępne dane, „starszeństwo” wojewodów i pułków oraz wzory europejskie z połowy XVII stulecia.

REKONSTRUKCJA szyku marszowego i bojowego armii rosyjskiej

Jak pisał w swej fundamentalnej „Historii piechoty” Friedrich Wilhelm Rüstow „po wojnie trzydziestoletniej sposób rozstawienia armii, w szczególności piechoty, we wszystkich europejskich krajach wyglądał tak samo”. Wielka liczba angielskich, szkockich, niderlandzkich i niemieckich specjalistów wojskowych (pułkowników i innych oficerów) wniosła zasady europejskiej sztuki wojennej do armii rosyjskiej tamtej epoki, co umożliwia nam zrekonstruować porządek bitewny tejże armii według zachodnioeuropejskich analogii. Uważne wczytanie w historię wojen połowy XVII wieku, opis organizacji, taktyki, wyposażenia, dyscypliny i innych elementów charakterystycznych dla armii zachodnioeuropejskich pozwala na zobrazowanie szyku moskiewskiej armii „nowego stroja”.
Zauważmy najpierw, że wszyscy cudzoziemscy oficerowie nie byli tylko teoretykami, lecz mieli wielkie doświadczenie w sprawach wojennych. Wielu z nich potrafiło zaszczepić na nowym gruncie wzory „new model army”, z którymi zetknęli w Anglii, Holandii, Cesarstwie czy licznych państwach niemieckich. (…)
Najbliższe chronologicznie wojnie 1654-1667 były dwa ważne konflikty: wojna trzydziestoletnia (1618-1648) oraz angielska wojna domowa (1642-1651). Wszyscy cudzoziemscy oficerowie, którzy przybyli do armii rosyjskiej przed 1654 rokiem, w większym lub mniejszym stopniu byli uczestnikami tych konfliktów, choć nie znamy szczegółów ich doświadczenia. Jak zauważył historyk wojskowości G. Delbriuk, charakteryzując kampanie wojenne armii angielskiej pod dowództwem Olivera Cromwela, „oryginalny w nich była nie tyle sam sposób wojowania, co sposób jej formowania. Dlatego największe znaczenie dla poznania taktyki pola bitwy w interesującym nas okresie ma ostatni okres wojny trzydziestoletniej, lata 1635-1648.
Najważniejszym teoretykiem wojskowości tego okresu był cesarski feldmarszałek Rajmund Montecuccoli (1609-1680) stojący w jednym szeregu z takimi osobistościami jak Gustaw Adolf, Tureniusz (Henri de la Tour d’Auvergne, wicehrabia Turenne) czy Kondeusz (Ludwik Burbon). Delbriuk nazwał feldmarszałka „największym teoretykiem czasów nowożytnych”. [Dalej następuje dość szczegółowa analiza taktyki Montecuccolego, piechota w centrum, jazda na skrzydłach etc.]
Według zachowanych dokumentów każdy wojewoda dowodził oddziałami piechoty i jazdy zarówno w marszu jak i samej bitwie. Szyk marszowy armii Trubeckiego w drodze pod Szepielewiczami mógł wyglądać następująco:

AWANGARDA:
Wojewoda kniaź G.S. Kurakin:
- sotnia jazdy pomiestnej (600-800 ludzi)
- pułk piechoty I. Nirotmorcewa (2 bataliony, każdy 800 ludzi)
Wojewoda kniaź J.A. Dołgorukow
- sotnia jazdy pomiestnej [nominalnie 1137 ludzi, ale z tego blisko 500 pozostało w Putywlu – JK]
- pułk piechoty E. Cyklera (2 bataliony, każdy 800 ludzi)
CENTRUM (pułk wielki):
Głównodowodzący kniaź A.N. Trubecki
- pułk rajtarów R. Martota* (1000)
- pułk piechoty D. Kraferta* (2 bataliony, każdy 800 ludzi)
- pułk rajtarów F. Wormziera* (1000)
- pułk piechoty A. Barkłaja (2 bataliony, każdy 800 ludzi)
- pułk rajtarów z armii kn. Czerkaskiego (1000)
- pułk piechoty J. Flecka* (2 bataliony, każdy 800 ludzi)
- Tatarzy „temnikowscy” (600)
- prikaz strzelców J. Jefimiewa (500)
- prikaz strzelców L. Azariewa (500)
- sotnia jazdy pomiestnej  (800)
ARIERGARDA:
Wojewoda kniaź S.R. Pożarski
- pułk piechoty G. Fanstadena* (2 bataliony, każdy 800 ludzi)
- sotnia jazdy pomiestnej (400-500)
[tutaj powinni być też kozacy służebni („rylscy”) jakieś 100 ludzi – JK]
Wojewoda S.A. Izmaiłow
- pułk piechoty N. Fanstadena* (2 bataliony, każdy 800 ludzi)
- sotnia jazdy pomiestnej (400-500)
[* pisownia nazwisk niepewna, transkrybowana z cyrylicy – JK]

Ogólna liczebność wojsk kniazia Trubeckiego, włączając to pułk rajtarów z armii kn. Czerkaskiego, szacuje się na około 18000 ludzi.
Według E. Kotłubaja wojsko rosyjskie w bitwie pod Szepielewiczami wystąpiło uformowane w trzy linie. Polski historyk powołał się na „Historię panowania Jana Kazimierza” W. Kochowskiego, który jednak mówił o „trzech kolumnach”, mieszając przy tym informacje dotyczące bitew pod Szkłowem i Szepielewiczami. Jakkolwiek by nie było, jest pewne że armia moskiewska wystąpiła uszykowana do bitwy w dwie lub trzy linie. Także w „Relacji…” jest mowa  o dwóch miejscach przeprawy przez rzeczkę Oślinkę, poniżej młyna i pod samym miasteczkiem, co może odpowiadać marszowemu ustawieniu dwóch kolumn „przechodzących’ w dwie linie podczas jednoczesnej przeprawy dwóch z trzech „korpusów”.
(…)
Jak pisał R. Montecuccoli celem kolumny marszowej jest jej szybka zmiana w linie bojową na polu walki, przy czym porządek marszu ma ścisły związek z ustawieniem bojowym. W oparciu o te założenia szyk bojowy armii kn. Trubeckiego można przedstawić w sposób następujący:

PRAWE SKRZYDŁO
Pierwsza linia:
Pułk jazdy pomiestnej kniazia G.S. Kurakina
Pułk sołdacki Nirotmorczewa
Druga linia:
Pułk jazdy pomiestnej kniazia J.A. Dołgorukowa
CENTRUM
Pierwsza linia:
Pułk rajtarów L. Martota
Pułk piechoty D. Kraferta
Pułk rajtarów F. Wormziera
Druga linia:
Pułk piechoty A. Barkłaja
Pułk rajtarów z armii kniazia Czerkaskiego
Pułk piechoty J. Flecka
Trzecia linia:
Pułk kniazia Trubeckiego
Prikaz strzelców J. Jefimiewa
Prikaz strzelców L. Azariewa
Czambuł Tatarów

LEWE SKRZYDŁO
Pierwsza linia:
Pułk piechoty G. Fanstadena
Pułk jazdy pomiestnej kn. S.R. Pożarskiego
Druga linia:
Pułk piechoty N. Fanstadena
Pułk jazdy pomiestnej S.A. Izmaiłowa
 
Ciężkiej artylerii w armii kn. Trubeckiego nie było, jedynie lekkie działa pułkowe rozmieszczono regularnie w przerwach pomiędzy poszczególnymi batalionami.


*   *   *
Konrad Bobiatyński w aneksach swojej książki „Od Smoleńska do Wilna” przytacza dwa spisy: „Armia WKL w kampanii letniej 1654 roku” oraz „Komput dywizji lewego skrzydła armii litewskiej – jesień 1654”. I.B. Babulin uzupełnił ten wykaz o kilka szczegółów, które wyłapane poniżej przedstawię, nie tłumacząc całego ustępu:


- W awangardzie pod Szepielewicze szły trzy (sic!) chorągwie kozackie: Jerzego Karola Hlebowicza pod dowództwem Samuela Kmicica (120 ludzi) Jana Bychowca (120) oraz Samuela Wysockiego (100).

- Brak potwierdzenia udziału w bitwie nast. chorągwi kozackich: Szymona Pawszy, Stanisława Kazimierza Bobrownickiego oraz Stefana Klimczyckiego.

- Niepewny udział nast. chorągwi kozackich: Bogusława Radziwiłła (pod porucznikiem Wolanem), Krzysztofa Potockiego, Konstantego Leona Obodyńskiego, Łukasza Rossudowskiego, Jeremiego Słuszki, Muchowieckiego oraz Jerzego Kazimierza Dąbrowy.

- Regiment piechoty niemieckiej Janusza Radziwiłla – zniszczony pod Cercami 25 sierpnia, major Krzysztof Wyborg.

- Pozostaje pytanie, czy i w jakim zakresie brała udział w bitwie piechota niemiecka i polsko-węgierska. I co reprezentował sobą pułk Połubińskiego? Radziwiłł swoim zwyczajem odprawił piechotę razem z taborami, przydzielając do osłony kilka chorągwi jazdy pod dowództwem Połubińskiego. Może to potwierdzać fakt, że Radziwiłł nie planował przyjmować generalnej bitwy, zważywszy na dużą dysproporcję sił i chciał dopaść Trubeckiego na przeprawie niejako powtarzając Szkłów. Świadectwa pisane mówią także, że piechota największe straty poniosła podczas odwrotu, na przeprawach.
 


Żródło: WIKI a właściwie książka I.B. Babulina.

Część czwarta (opis samej bitwy) jest TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz